18. tétel Tervezett könyvelési tételek
A főkönyvből szolgáltatott információkat rugalmasabbá tehetjük a tervtételek kezelésével.
Mikor segíthet:
- Amikor az évközi tétel rögzítésekor lehetett tudni (vagy legalább erősen valószínűsíteni) az év végén kapcsolódó tételt (pl. átmenő időbeli elhatárolások)
- Amikor becsült adatok alapján kell beszámolót összeállítani (főleg nemzetközi konszolidáló és/vagy tőzsdére bevezetett anyavállalatú cégek gyakorlata, de átalakulásnál is előfordul)
- Időfüggő tételek esetén, pl. időarányos écs-k, ütemterves törleszések
Sokat segíthet, ha ezek tervezett hatásait előre fel lehet vinni.
Normál tételkén nem szabad lekönyvelni (bizonylat hiányában), de semmi nem tiltja, hogy speciális tételként vigyük fel.
Felvitel: nagyon határozottan el kell különíteni a tényleges mozgások tételeitől!
- A tervtételek egyértelműen, látványosan elkülönített sorszámhivatkozásokkal (azonosítóval) vannak ellátva.
- Minden lista fejlécén meg kell jeleníteni, hogy tervtételekkel együtt vagy anélkül készült.
- A felvitelre ugyanazok az ellenőrzések vonatkoznak, mint a rendes tételekre.
- Módosításuk direkt, fizikai felülírással történik, törlésük direkt fizikai törléssel történik.
- Legkésőbb az időszaki zárásnál fizikailag törölni kell (a zárás dátuma előtti) tervtételeket.
*A terv-tény elemzésének érdekében bennhagyhatók a „túlhaladott” tervtételek az állományokban, de ez a zárás összegeit nem befolyásolja.
Ennek legegyszerűbb megoldása, ha a tervtételek a normál FKTÉTEL táblába kerülnek, de úgy, hogy már a kulcsokban jelezzük speciális voltukat.
A kulcs az Időszakkód +Tételsorszám, tehát a Tételsorszámban kell elkülöníteni őket, pl. T-vel kezdődő sorszámot adunk nekik. Így a normál tételek továbbra is folyamatos sorszámúak, a tervtételek különleges funkcióira illetve leválogatására pedig közvetlen adatunk van.
**Ha van tervtételre lehetőség, akkor ezt ki lehet használni olyan tételsorozatok rögzítésénél is, amelyek adatai vagy nem egy időben érkeznek be és/vagy összefüggéseik, mellékszámításaik különösen bonyolultak (pl. egy kamatozó, befektetési célú értékpapír tőzsdei értékesítésekor meg kell várni a közreműködő bróker adatszolgáltatását, az ellenértékből ki kell számolni a járó időarányos kamatokat, majd ezután a nettó árfolyamkülönbözetet).
Ilyenkor a már beérkezett (rész) információk alapján meghatározott tételek, a már kiszámolt (rész) összegek tételei tervként felvihetők, és hiba esetén könnyen módosíthatók, majd egyben ellenőrizhetők.
Tervtétel –átemelés: technikailag úgy történik, hogy minden más adat változatlansága mellett a Tételsorszám (eddig T-vel kezdődő) értékét a program felülírja a következő szabad (nem T-vel kezdődő) sorszámmal.
A tervtételek nyújtanak lehetőséget arra is, hogy a kettős könyvvitel nem számviteli definícióját értve -egy könyvelés nekem, egy az adóhatóságnak.-használják a cégvezetők.
A vezetői számvitelben számos olyan szempont van, amit a pénzügyi számvitel előírásai nem engednek érvényesíteni, annak viszont nincs akadálya, hogy nem valós tételként vegyük fel ezeket.
Így például tervtétellel bele lehet tenni a saját termelésű készletek bekerülési értékébe az értékesítési, finanszírozási ráfordításokat, vagy akár a bérköltségek közé átkönyvelni a cégautó écs-jét.